Solvent bazlı ürünler

Anasayfa / Genel Kimyasallar / Solvent bazlı ürünler
Solvent bazlı ürünler

Kategori: Genel Kimyasallar

Ürün Kodu: 1022

Fiyatı: 0 TL + Kdv.

Solvent

Solvent bir katıyı, sıvıyı ya da gaz çözünen maddeyi çözerek çözelti oluşturan sıvı ya da gaz maddedir. Günlük hayatta en yaygın solvent sudur. Yaygın olarak kullanılan diğer solventler organik (karbon içeren) kimyasallardır. Bunlara organik solventler denir. Solventlerin genellikle kaynama noktaları düşüktür ve kolaylıkla buharlaşır ya da damıtma yoluyla ayrılarak arkalarında çözünmüş maddeyi bırakırlar.

Genellikle çözelti içinde solventler çözünen maddeden daha fazla bulunur. Solventler aynı zamanda bir karışımdan çözünebilir birleşikleri çıkarmak içinde kullanılabilir, örneğin çayın sıcak su ile demlenmesi gibi. Solventler genellikle berrak ve renksiz sıvılardır ve çoğunun karakteristik bir kokusu vardır. Organik solventler, kuru temizleme ilacı (tetrakloroetilen gibi), boya inceltici (toluen, terebent gibi), tırnak cilası çıkarıcı ve yapıştırıcı solventi (aseton, metilasetat, etilasetat gibi), leke çıkarıcı (heksan gibi), deterjan, parfüm içeriği (etanol) olarak ve kimyasal sentezde kullanılır. Su dışında diğer inorganik solventlerin kullanışı genellikle kimya araştırmaları ve bazı teknolojik süreçlerle sınırlıdır.

Endüstride hemen hemen her üretim sektöründe yağ giderme ve temizlik vb. işlemlerde solvent kullanılır. Halojenli ve halojensiz olmak üzere ikiye ayrılan solventler, içerdikleri kimyasal maddelerin özelliklerine göre tehlikeli madde ve kullanım sonucunda da tehlikeli atık özelliği gösterirler.

Halojensiz solventler, alifatik ve aromatik hidrokarbon bileşimleridir. Halojenli solventlere ise örnek olarak , metilklorit, etiklorit, etilenklorit, trikiloretanol, kloroform, kloretan bileşikleri, klorlanmış benzinler ve klorlanmış fenol verilebilir.

Solvent içeren ürünler nelerdir?

Temizleme ve yağ giderme maddeleri

Boya çıkarıcılar

Boya, vernik, cila ve reçineler

Yapıştırıcılar

Mürekkep ve mürekkep çıkarıcılar

Pestisitler

Kozmetikler

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0322) 346 00 55

Rotta Industrial Chemicals Copyright © 2010. Her Hakkı Saklıdır.
Top